Hayat Yolculuğunda Fotoğrafını Sen Çekebilirsin!

Hayat Yolculuğunda Fotoğrafını Sen Çekebilirsin!

HAYAT YOLCULUĞUNDA FOTOĞRAF…

Gezgin fotoğrafçı Gökhan Yolcu, 8-10 yaş arası çocuklara ‘’fotoğraf yoluyla cümle kurmayı öğretmek’’ için karavanıyla yola çıkar. Köyden köye gezerek seçilmiş bir okulda duraklar, iki hafta boyunca günde 90 dakika oyunlarla, keşiflerle derslerini tamamlar.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde Kaymakamlıklarımız ve dolayısıyla Milli Eğitim Müdürlükleri’yle, ‘HAYAT YOLCULUĞUNUN FOTOĞRAFINI SEN ÇEKEBİLİRSİN’ adlı proje, ilk olarak Kars’ın Selim, Sarıkamış, Bingöl’ün Karlıova ilçelerindeki bazı köy ilkokulların 3. ve 4. sınıf ögrencileriyle başlıyor.

Okullarda uygulanacak bu eğitim projesinin amacı, çocuklara camera-obscura ve kara kadraj teknikleriyle görme biçimlerini öğretmek; doğaya, köylerinde olup bitenlere, evlerine, aile ve arkadaşlarına bir fotoğraf çerçevesinden bakmanın farkını anlamalarını sağlarken, yaratıcı ve kolektif bir çalışma yapmanın, sonunda bir eser ortaya çıkarıp sergilemenin de hazzını yaşatmaktır. Ülkemizin sınırlı olanaklara sahip bölgelerindeki çocuklarla çalışmamızın nedeni; fotoğraf aracılığıyla öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ifade edebilmelerini sağlamak. Zor ve sınırlı koşullarda yaşayan köy çocuklarının, fotoğraf makineleri aracılığıyla çevrelerini, arkadaşlarını, doğayı daha yakından tanımaları ve yaşamlarının tüm ayrıntılarına daha bir alıcı gözle bakabilmeleri amaçlanıyor. Böylece önlerindeki uzun yıllar için daha yaratıcı bir yol olarak fotoğraf sanatını tanıyacaklar. Fotoğrafla kendilerini, düşüncelerini ifade edebilecekler, özgüvenlerini geliştirip, yaratıcılıklarının önünü açabileceklerdir. Böylece, önlerindeki uzun yaşam sürecinde yaşamın hemen her alanında doğru tercihler yapabilmelerine de küçük bir katkı verilmiş olacaktır.

Çocuklar fotoğraf çekmenin eğlendirici tarafıyla ilgilenirken, proje süresince hem eğitsel hem eğlendirici olarak düzenlediğimiz bir eğitim programı uygulanacaktır. Müfredat programı 10 gün süreyle belli bir disiplinle, kitap sevgisi, okuma alışkanlığı yanında, paylaşım amaçlı, ayrımcılığa yer vermeyen ve ortaklaşa üretimi özendiren bir yapıda oluşturulmuştur. Önce çocuklarla kurulacak dostça ilişkiyle güvenleri kazanılacak, aynı zamanda öz güvenlerinin kazanılması amaçlanacaktır. Karton, pastel boya, büyüteç ve benzeri kırtasiye malzemeleri yanında birer kompakt fotoğraf makinesiyle çalışma yürütülecektir. Kartonlarla oluşturulacak çalışmalar günler içinde dürbün, kadraj,hikaye canlandırma gibi oyunsu aşamalarla fotoğrafa, fotoğrafla bir hikaye anlatmaya doğru yol alacaktır.

Bütün bu çalışmaların ana amacı öğrencilerin saf, temiz dünyalarını çekecekleri fotoğraflarla tespit etmeleri ve bizlere ulaştırmaları. Böylece onlara, onların o güzelim dünyalarına yeni bir yaşam sevinci katacağımız kadar, onların çektiklerini de bizlere, toplumun diğer kesimlerine ulaştırmış olacağız.

Her çalışma sonunda ortaya çıkan fotoğraflar kendi okullarında, tamamen kendilerinin hazırladığı bir sergiyle davetlilere yani ailelerine, öğretmenlerine, öğrencilere, komşularına sunulacaktır. Proje köy okullarındaki çocuklara güzel bir pencere açacağı gibi, o çocukların yaşadıkları saf ve temiz dünyayı kendi fotoğraf kareleriyle bizlere tanıtmalarını da sağlayacaktır. Amacımız bu sergilerinin, büyük şehirlerimizde de tekrarlanması ve ayrıca Foto-Kitap gibi yayınlarla kalıcı olmasını sağlamaktır.

error: İçerik korumalı!!