Budapeşte Ulaşım…

Budapeşte Ulaşım…

Skyscanner ile arama yaparken birden bire Wizz Air’dan 100 TL’ye bilet bulunca, atladım resmen. Türkçe konuşmayan, hiçbir yerde Türkçe yazmayan yani kendime yabancı bir hava yolu ile ilk uçuşum Wizz Air ile oldu. Bundan önce 100’lerce kez uçağa binmiştim ama bu benim için ilk oldu. Güzel bir heyecan oldu…

Ve Budapeşte’ye gelince yapmam gereken ilk şey para değiştirmek oldu. Ardından da hemen üç günlük ‘Budapest Card’ aldım. Üç günlük olarak 9900 HUF yaklaşık olarak 100TL. Tabii bunu geziye çıkmadan önce düşünmem gerekiyordu. Çünkü sadece iki kez kullandım. Havalimanı – Şehir Merkezi arasında…

Bir diğer alternatif ise havaalanındaki büfeden 350 HUF, Türkçesiyle 3,5TL verip bilet almak. Havaalanı çıkışında oklar sizi taksiye veya Airport Shuttle servislerine yönlendiriyor.

Metro istasyonundan tekrar bilet alıp istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Kalacağınız yerin adresini bilmekte fayda var. Havaalanında ve metro istasyonunda haritalar var. Haritada adresi bulduktan sonra, ulaşım aracına da bulmak oldukça kolay.

Yağmurlu bir günde gittiğim Budapeşte’de Havalimanından şehre 200E numaralı Belediye Otobüsü 20-25 dk. içinde Kőbánya-Kispest Metro istasyonuna getiriyor. Oradan M3 ile Corvin-negyed istasyonuna gidiyorum ve sonrasında da M2 tramvayı ile Blaha Lujza tér. Budapest Card’ı sadece Havalimanında otobüse binerken gösterdim, sonra soran hiç olmadı. Ama zaman zaman kontrol ediyorlarmış. Ve yaklaşık 100 mt yürüyüşle Marco Polo Hostel. Hiçbir yeri bilmeyen birisi için kolay bir yol. Ve en önemlisi Google Map benim kurtarıcım oldu. Türkiye’de hiçbir ilde olmadığı için hiç alışkın olmadığım bir şekilde ulaşım bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Kaç dakika aralıklarla, kaç dakika süreyle nereden nereye gidebiliyorsunuz, açık ve net. Resmen hayran kaldım…

Ben yolculuklarımda öncelikle yürümeyi sonrasında da toplu taşıma kullanmayı tercih ediyorum. Budapeşte’ye geldiğim günün akşamında yürüyerek gezdim ama yağmur devam edecek korkusuyla toplu taşıma yollarını düşünürken, yanıma gelen bir genç bana ‘Hop on – Hop off’ otobüslerin tanıtımını yapmaya başladı. Yağmur oldukça hızlanmıştı ki ben ikna oldum. Otobüslerde Türkçe tanıtım da var. Zamanınız azsa, yalnız geziyorsanız ve üstüne sıkı bir yağmur yağıyorsa iyi bir fikir gibi geldi bana.

Bu otobüsler iki farklı firmaya ait. Kırmızı ve Yeşil otobüsler… Ben iki günlük, Yeşil Turu almayı tercih ettim. 25 Euro. İki gün süresince, sınırsız yeşil ve pembe otobüs kullanım artı iki tekne turu, bir gece turu, bir yürüyüş turu, bir Gulaş çorbası, bira, shot, şarap tadımı ve otobüslerde wifi… Verdikleri haritada da dataylı bilgiler bulunuyor. Bir de indirimlerin olduğu küçük kitapçık. Yani ben memnun kaldım diyebilirim… Macar mutfağının en meşhur yiyeceği “Gulaş çorbası”. Etli patates yemeğinin daha sulusu gibi, gayet lezzetli bir çorba. Türk damak tadına yakın, hiç yadırganmayacak bir lezzet.

Daha önce de dediğim gibi Havaalanından aldığım Budapest Card da 24 saatlik 4900 HUF, 48 saatlik 7900 HUF ve 72 saatlik 9900 HUF. Bu aldığınız kartında ücretsiz olarak girebileceğiniz St. Lukaćs Termal Hamamı, 10 müze, iki yürüyüş turu ve yanında onlarca giriş indirimli olarak yapılabiliyor.

Metro, tramvay ve otobüs hatları ile her yere gitmek mümkün tabii. Tek yön biletler 350 HUF, günlük sınırsız kullanım biletleri 1650 HUF seçenekleri de var. Biletmatiklerden size uygun olanı alabilirsiniz.

Bilet şoförlerden de alınabiliyor ama 350 HUF yerine, 450 HUF oluyor fiyatı. Aldığınız biletle her türlü taşıta binebilirsiniz.

Otobüs, tramvayların içinde veya metro girişlerinde turuncu kutular göreceksiniz. Bu kutulara bileti sokup onaylatmanız gerekiyor. Biletler her zaman kontrol edilmiyor ama risk almaya değmez bence.

Budapeşte metrosu dünyanın en eskilerinden. Bazı istasyonlar ve trenler çok eskide olsa, ucuza yemek yeme şansını bulabileceğiniz dilim pizza dükkanları bulmak çok kolay…

Bu arada bir de “Free Walking Tour” yani “Bedava Yürüyüş Turu” var. Bu turda bir rehber size şehrin önemli noktalarını yürüyerek gezdiriyor, hikayeler anlatıyor. 2 – 2,5 saatin sonunda rehbere bahşiş veriyorsunuz, gönlünüzden ne koparsa. Anlatım dili İngilizce. Her sabah saat 10:30’da, 12:00’de Elisabeth Meydanında buluşarak başlıyorsunuz…

WizzAir’la 100 TL’ye geldiğim Budapeşte’den 156 TL’ye İstanbul aktarmalı olarak Ankara’ya Pegasus‘la uçuyorum…

IMG_1464+

LEAVE A COMMENT

error: İçerik korumalı!!